Administration

2010 Administrative Structure

    2011 Administration
Administration    
Commodore Andy Lawrence Dave Rosekrans
Vice Commodore Dave Rosekrans Pete Japikse
Secretary Alice Shoemaker Carey Nelson
Treasurer Pete Japikse Tim Gilliland
Past Commodore Tim Black Andy Lawrence
Past Commodore Judy Hearn Tim Black
Chief Labor Organizer Kathy Beatty  
Webmaster Ken Irwin Ken Irwin
Safety Max Davis  
Auditor Tim Gilliland  
Insurance Advisor Bob Whitman  
Legal Advisor John Eilers  
     
Membership    
Membership Chairman Judy Hearn  
Membership Assistants Andy Lawrence & Ken Irwin  
Yearbook Editor Alice Shoemaker  
Open Houses and On-Lake Recruitment Events Pat Maundrell  
Publicity & Media Relations    
New Member Orientation Judy Hearn  
     
Facilities, Vessels & Equipment Dick McNett  
Clubhouse & Play Area Dennis Rhoades  
Kitchen Karen McGee  
Shelterhouse & Camping Area Mike Brock  
Grounds & Landscaping Andy Gardner  
Grounds & Landscaping Assistant Jim Grever  
Shoreline David Hutten  
Harbormaster Steve Nelson  
Roads & Parking Lot Mike Shayeson  
Boneyard George Morrison  
Vessels Ken Irwin Ken Irwin
Vessels Assistant Doug Fisher  
Radios & Electronics Ken Irwin Ken Irwin
     
External Relations    
Regional & National Sailing Liason Dave Rosenkrans  
State Park Liason Dave Rosenkrans  
     
Racing Programs    
Permanant Race Committee Chairman James Taylor Mark Hardenbergh
PRC Vice-Chairman Andy Lawrence  
Junior Race Program Pete Japikse Pete Japikse
Scorekeeper Ken Irwin Ken Irwin
     
Training Programs    
Adult Training Programs Tim Black  
Junior Training Programs Pete Japikse Pete Japikse
Teen Training Programs Pete Jpikse Pete Japikse
Women's Weekend Program Stephanie Buckley-Waugh  
  Sharon Petko-Bunney  
Social Programs    
Summer Theme Parties Dave Rosekrans Pete Japikse
Winter Banquet Dave Rosekrans Pete Japikse
On-Lake Events    
Off-Lake Events    
     

 

Board of Governors   Strategic Plan   Rules and Regulations

Constitution   Past Commodores   Marcotte Award